Podvodný registr dlužníků aneb jaké registry využívat v praxi

Ať už půjčujeme peníze, investujeme do nových nemovitostí nebo jen spravujeme “rodinné stříbro”, vždy se bojíme podvodníků a neplatičů. Logickým trendem jsou dnes různé registry, které evidují informace o neplatičích, lidech zatížených exekucemi nebo lidí, kteří již dokonce zbankrotovali. Bohužel i na poli registrů a ověřování platební morálky lidí se objevují podvodné společnosti, které slibují nemožné. Na jednu takovou mě upozornil i náš klient.  

Dnešní článek tedy bude nejen o tom, co se stane, když nalítnete podvodníkům. Připravil jsem i krátký seznam těch nejpoužívanějších a ověřených registrů, které se používají při prověřování nájemníků, obchodních partnerů, klientů, zájemců o půjčky apod.

Článek v PDF ke stažení zde...

Pokud do budoucna budete hledat i jiné informace, dávejte si pozor. Základem je samozřejmě vždy ověřit důvěryhodnost subjektu, který informace nabízí. Většinou v těchto situacích pomůže jednoduchá věc a to prověřit daný web nebo společnost přes vyhledávače. Já osobně v těchto případech využívám Google nebo Seznam, kde stačí zadat spojení typu “Společnost ABC podvod”. Pokud je něco v nepořádku, najdete příběhy podvedených a různé recenze velice brzy.

Příběh klienta

Nedavno mi přišel tento email:

"V oboru pronájmu nemovitostí se naše rodina pohybuje přes 20 let. Snažíme se vše řešit nejlépe, jak to jen jde, nemovitosti se snažíme průběžně revitalizovat, k nájemníkům se chovat férově. Občas ale člověk narazí. Různých patálií s nájemníky, kterých jsme se nemohli zbavit se nám stala již celá řada. Po poslední špatné zkušenosti jsme si chtěli ty následující trochu "proklepnout".

Narazili jsme na stránku “Centrální evidence dlužníků”. Stránka vypadala poměrně věrohodně, snaží se budit dojem solidnosti státem vedeného registru. Vybral jsem tedy jeden z produktů za 1000,- Kč, který by se nám hodil a dal objednat. Obratem se Vám otevře faktura - nepřijde do mailu, ale otevře se přímo na stránce. Na faktuře je sídlo firmy někde v Americe, a výstraha, že pokud ji nezaplatíte naskakuje penále atd... To už mi bylo podezřelé a začal jsem hledat nějaké recenze.

Jedná se o podvodný web, který se tváří jako hlavní registr dlužníků v ČR. I když tam peníze pošlete, vygeneruje Vám to nesmyslný dokument, který je vám naprosto k ničemu. Recenze na internetu jsou plné lidí, kteří také naletěli."

POZOR na CERD

Klient mluví o tzv. Centrálním registru dlužníků neboli CERD. Firma je skutečně zmiňována v mnoha recenzích podvedených zákazníků. Stejně tak vyšlo i několik článků, které na podvodné chování upozorňují (1 odkaz za všechny). 

CERD - POZOR podvodný web

Daný registr byl i v hledáčku ČOI a Úřadu na ochranu osobních údajů, ale postihům brání sídlo mateřské společnosti v USA. Pozor tedy na web www.centralniregistrdluzniku.cz , ale také na jejich další weby jako www.cerd.cz.

UOOU a vyjádření k CERD

Jaké registry tedy využít, jaké informace poskytují a kde je naleznete?

Bankovní registr klientských informací (BRKI)

Správu tohoto registru zajišťuje Czech banking credit bureau na www.cbcb.cz.

Jak už název napovídá, jedná se o databázi údajů o smluvních (úvěrových) vztazích mezi bankami a jejich klienty. Informace vypovídají o bonitě klientů a jejich důvěryhodnosti tj. o celkové úvěrové angažovanosti, o čerpání jednotlivých úvěrových produktů a o platební morálce. V BRKI jsou vedeny fyzické osoby a případně právnické osoby, které u některé banky čerpají nebo čerpali jakýkoliv úvěrový produkt. V BRKI jsou také vedeny subjekty, které o úvěrový produkt teprve žádají nebo subjekty s nimiž banka požadovanou smlouvu neuzavřela.

Nebankovní registr klientských informací (NRKI)

Správu tohoto registru zajišťuje Czech non-banking credit bureau na www.cncb.cz.

Uživateli (přispěvateli) tohoto registru jsou zejména leasingové a splátkové společnosti. Obsah informací se neliší od bankovního registru. Mezi typické uživatele nebankovního registru patří Essox, ČSOB Leasing, Cofidis, Bohemia energy apod.

Ukázka z klientů nebankovního registru NRKI

Sdružení SOLUS

www.solus.cz

Sdružení SOLUS sdružuje řadu společností z různých ekonomických sektorů. Jsou mezi nimi nebankovní finanční instituce, banky, telekomunikační operátoři, distributoři energií a další společnosti. Všechny tyto společnosti mohou díky členství ve sdružení SOLUS a prostřednictvím registrů SOLUS efektivněji řídit riziko u služeb, které poskytují. Mezi členy patří společnosti typu: Airbank, AVON Cosmetics, CCS, Crediton, E-ON, O2, Sazka a další…

Ukázka členů sdružení SOLUS

Centrální evidence exekucí (CEE)

www.ceecr.cz

Na webu se uvádí: “Centrální evidence exekucí je veřejný seznam, který je veden, provozován a spravován Exekutorskou komorou České republiky v souladu s ustanovením § 125 zákona č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád), ve znění pozdějších předpisů. Postup pro zápis údajů v CEE, pro její vedení, provoz a správu je upraven vyhláškou ministerstva spravedlnosti č. 329/2008 Sb., o centrální evidenci exekucí, ve znění pozdějších předpisů.”

Soudní exekutoři do CEE zapisují nově vzniklé exekuce, ale bohužel až po nabytí právní moci. Může se tedy stát, že exekuce již byla zahájena, ale v CEE ji neuvidíte. Zápisy se vymazávají většinou po 15 dnech od skončení nebo vymožení exekuce.

Centrální registr úvěrů (CRU)

https://www.cnb.cz/cs/dohled_financni_trh/centralni_registr_uveru/cru_vypis.html

V Centrálním registru úvěrů, který vede Česká národní banka, jsou evidovány údaje o úvěrových závazcích právnických osob a fyzických osob podnikatelů. Klienti bank mají právo seznámit se s informacemi, které jsou o nich vedeny v databázi CRÚ . Požadavek na pořízení výpisu předává klient (právnická osoba nebo fyzická osoba podnikatel) České národní bance prostřednictvím tiskopisu Žádost klienta o výpis Centrálního registru úvěrů (ke stažení).

Kolik stojí výpisy a jak o ně požádat

Téměř u všech zmiňovaných registrů lze podat žádost písemně, elektronicky nebo poštou. U bankovního registru je možné si výpis vyzvednout osobně, ale např. ČNB nebo SOLUS osobní odběr neumožňují.

Výpis ČNB vyhotoví do 30 dnů a dle ceníku za něj zaplatíte 400,- Kč. Výpis z BRKI a NRKI stojí 100,- Kč v případě elektronické varianty a u písemné je to 200,- Kč za každý výpis. Lze zažádat také o společný výpisy, kde elektronický stojí 180,- Kč resp. 300,- Kč za písemné vyhotovení. U SOLUSu pořídíte výpis za 250,- Kč, ale je možné také požádat o elektronickou informaci do 100,- Kč.

Proč jsem na výpisu

Otázka klientů často zní: “Proč jsem na výpisu?”. Odpověď je jednoduchá. Někde jste něco nezaplatili. V registrech se sice vedou i “pozitivní” informace, takže pokud řádně splácíte, věřitel to uvidí. Každého hlavně zajímají ale ty negativní informace. Registry na vás prozradí nejen to kolik a komu dlužíte, ale také kolik jste si půjčili, kolik máte splátek po splatnosti, kolik ještě máte doplatit a důležitou informací je i to, která banka vám odmítla například úvěr nebo platební kartu poskytnout.

Kdy budu mít čistý registr

Většina registrů eviduje informace i několik let poté, co dlužnou částku zaplatíte. Někde se musí podat žádost, jinde více méně musíte počkat na uplynutí lhůty. Ta může být v případě bankovních registrů i 5 let.

Další registry a rejstříky

Pro vyhodnocení finanční situace a solidnosti nájemníka, obchodního partnera nebo kupce na váš byt/dům, mohou posloužit i další rejstříky a evidence. Podívejme se na pár nejznámějších.

Insolvenční rejstřík

isir.justice.cz

Vede informace o fyzických i právnických osobách, které na sebe podali návrh na oddlužení - zkrátka vyhlásili bankrot. Bohužel na přihlášení pohledávky za takovým dlužníkem, máte pouze 30 dní, takže pokud vám nájemník nebude platit delší dobu, nezbývá než pravidelně ručně kontrolovat tento rejstřík podle rodného čísla nebo IČ.

Druhou variantou je pořídit si placenou službu, která denně prověřuje seznam vámi zadaných lidí a firem, jestli se v registru náhodou neobjeví. K tomu můžete ZDARMA do 10 subjektů využít i službu ADOL - Hlídač insolvencí (odkaz).

Nespolehlivý plátce DPH

Finanční úřady vedou evidenci plátců DPH a pokud někdo DPH neplatí, může se právě ocitnout v tomto seznamu. Jednoduše si podle identifikačního čísla (IČ) můžete každého prověřit sami přímo na tomto odkazu finanční správy.

http://adisreg.mfcr.cz/cgi-bin/adis/idph/int_dp_prij.cgi?ZPRAC=FDPHI1&poc_dic=2

Dlužníci VZP

Dalším zajímavým zdroje je evidence dlužníků Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ta zveřejňuje seznam těch, jejichž dluhy překročí 300 tis. Kč. Bohužel odkaz, na kterém se dali informaci najít, aktuálně nefunguje. Nevím zda jde o krátkodobý výpadek nebo jej VZP stáhla. V každém případě odkaz přikládám… https://www.vzp.cz/platci/dluznici

Obchodní a živnostenský rejstřík

www.justice.cz

V neposlední řadě tady máme také portál justice.cz, na kterém můžete nahlédnout do obchodního a živnostenského rejstříku. Můžete tak najít nejen - kdo je vlastníkem určité společnosti, ale kdo byli původní majitelé, kdy společnost vznikla, jaký má základní kapitál, apod. Pokud budete šikovní, najdete také informace o finančních výsledcích těchto společností.

V živnostenském rejstříku najdete informace o tom, na základě jakého oprávnění daný podnikatel provozuje svoji živnost, od kdy, zda nemá živnost pozastavenou, jaké má nahlášené provozovny apod.

Katastr nemovitostí (KN)

www.cuzk.cz

Velice důležitým nástrojem pro ověření bonity a majetku lidí a firem je také Katastr nemovitostí. Ten eviduje vlastnictví všech nemovitostí v ČR, zástav, věcných břemen apod. Výpis můžete získat buď přímo na některém Katastrálním pracovišti osobně nebo také přes službu Czech point. Některé informace ovšem nezískáte bez placeného “dálkového přístupu” nebo je můžete získat draze. Například 1 stránka výpisu z KN stojí 50,- Kč za 1 stránku A4, ale např. ADOL - služba stahování LV, umí získat např. i 20 stránkové LV (list vlastnictví) za jednorázových 200,- Kč.

Závěr

Uvedené registry jsou dnes běžně používány pro ověřování kredibility, platební schopnosti i důvěryhodnosti osob a společností, případně ke zjištění výše dluhů. U ostatních registrů a evidencí, kde po vás budou chtít poplatky, buďte obezřetní abyste nenaletěli.

V případě, že někomu bude půjčovat peníze nebo mu prodávat svoji nemovitost, můžete také využít další informační kanály. Nedáte nic za to, když si protistranu prověříte přes Google nebo Seznam, sociální sítě jako Facebook nebo LinkedIN. Zjistíte tam totiž i to jak člověk komunikuje, jaký je, jaké má přátele apod.

K tomu navíc nepotřebujete ani žádost, ani plnou moc, zkrátka nic. Lidé toho totiž na sebe prozradí sami mnohem více než vědí registry...

Sdílejte článek na sociálních sítích
 
 
  

Bez komentářů.

Napište komentář

Menu
ADOL
Přihlášení