Co má fyzická dražba společného s boxem

Fyzickou dražbu bych nejvíce přirovnal k zápasu v ringu! Proč? Na začátku musíte nejdříve správně “přečíst” soupeře, před zápasem se mu z vašeho chování musí roztřást kolena, v prvním kole můžete blafovat a kličkovat, ale pak musí přijít pár zásadních úderů, které rychle ukáží, kdo je tady pánem. Často ale na konec rozhodne kvalitní příprava - trénink. Ale víte, že správná taktika je někdy v ringu více než obrovské svaly?

Dražební místnost = ring

Abyste mohli boxovat, musíte být včas na začátek utkání. Stejně tak pozdní příchod na fyzickou dražbu je jednoznačné odsouzení k prohře “kontumačně”...

Na fyzickou dražbu se musíte dostavit včas, abyste se mohli registrovat. Termín registrace najdete vždy v dražební vyhlášce a je to zhruba 15-30 minut před začátkem dražby.

Registrace = členská legitimace

I boxer se určitě před utkáním legitimuje např. legitimací z nějaké “Boxerské asociace”, že mu nebyl udělen zákaz zápasit….

K registraci fyzické osoby se dokládá většinou jen občanský průkaz. Bude-li dražitelem společnost (právnická osoba), musíte ještě doložit výpis z Obchodního rejstříku. Dražíte-li za kamaráda, klienta, příbuzného (v zastoupení), musíte mít plnou moc s úředně ověřeným podpisem osoby, která vás zplnomocňuje. Stejně tak, pokud nejste jednatelem dané společnosti…

Jinak zákon také myslí na ty, kteří se nesmí dražby účastnit v žádném případě - např. dlužník nebo jeho příbuzní, zaměstnanec dražebníka atd.

Analýza soutěžících = přečtení soupeře v ringu

Proč mají boxeři vstup do ringu doprovázený hudbou, světly, buší se do prsou, zatínají svaly a křičí na protivníka?

Na fyzickou dražbu je vždy dobré skutečně přijít dříve a dát si čas na přípravu. Hodně informací o ostatních dražitelích napoví to jakým autem přijeli (nebo zda-li přijeli autobusem), jak jsou oblečení, jak se chovají atd. Např. pokud přijde zájemce na dražbu, suverénně ví kam má jít, začne se registrovat a vytahuje občanský průkaz a peníze, půjde o profesionála. Nemějte strach, toto není třeba váš hlavní soupeř. Proč?

Takový profesionál bude většinou spekulant (investor, realitní makléř apod.), který musí koupit nemovitost za zajímavou cenu a nenabídne více, než je cca 70-80% reálné ceny nemovitosti. Nezapomeňte, že on musí nemovitost koupit, zaplatit daň, připravit k prodeji, a pak s velkým ziskem prodat a zaplatit další daň. Musí totiž vydělat peníze pro sebe, ale i pro svoji společnost. Pokud tedy hledáte investici pro sebe, můžete nabídnout třeba 85% i 95% reálné tržní ceny a pořád ušetříte na nákup 5-15%. To jde, ne?

Soupeři se musí třást kolena

Toto je trochu přehnaný nadpis, ale o něco se s vámi podělím. Více se bojím na dražbě lidí, kteří potichu sedí v koutku, rozhlíží se a následují v chování ostatní. To jsou totiž často ti lidé, kteří nemovitost chtějí pro vlastní potřebu a jsou ochotni nabídnout často nesmyslně vysokou cenu. Mohou to být lidé z okolí, znalí dané lokality - znalci tomu říkají “věc místní obliby”.

I místo kam se posadíte, může o vás ledacos prozradit. Někdo volí na dražbě první řadu, jiní si sedají do poslední řady jako na základní škole. Pravdou je, že ze zadních řad můžete hodně vyčíst z ošívání zájemců před vámi, šuškandy, jak kdo drží ruce s dražebním číslem. Zda někdo přihazuje ihned na výzvu dražebníka nebo váhá a čeká…

Blafování a kličkování povoleno

Ti co většinou sedí v první řadě, hodně křičí, zastrašují sebevědomým chováním, vyprávějí jak je předem rozhodnuto, že nemovitost koupí… s těmi je to jako s těmi “štěkajícími psy…”.

Strategie přihazování = pár rázných úderů

Kdo má nemovitost pro sebe, přihazuje nejčastěji po minimálních příhozech. Říká si: “Proč bych si zvyšoval zbytečně cenu?”. Určitě nečeká na výzvu dražebníka, až po třetí zopakuje výzvu k příhozu. Má totiž strach, aby nepromeškal šanci. Bude tedy reagovat ihned, přihazovat po malých částkách, až se přiblíží ke své horní hranici, začne se ošívat a pak najednou složí “číslo” do klína a odpadne…

Profesionála poznáte tak, že činí rychlé příhozy. Nepřemýšlí o nich. Je-li vyvolávací cena velice nízká, klidně najednou přihodí sto tisíc, i když bude minimální příhoz jen deset tisíc. Chce totiž vystrašit soupeře, že vlastně má neomezený rozpočet. Pokud na tuto strategii obecenstvo neskočí, často se stáhne do pozadí. Může působit velice klidným dojmem, počká si až na třetí výzvu dražebníka a pak s ledovým klidem přihodí dvojnásobek až trojnásobek minimálního příhozu...

Znalost věci = kvalitní příprava

Kdo má lepší domácí přípravu, má nakonec v ringu větší výdrž, silnější ránu a rychlejší reakce...

Na konec ale v dražbě nejvíce rozhoduje částka, kterou nabídnete. Ta “domácí” příprava, ale vždy zajistí výhru. Máte-li více informací o nemovitosti než ostatní, řádně jste se připravili, zhodnotili nabídku nemovitostí, prohlédli si okolí… Jste reálně schopni nabídnout tu nejvyšší možnou nabídku. Pokud je tato částka překročena, nelitujte! I tak jste vyhráli (viz. Jak vyhrát téměř každou dražbu).  

Pletichy = diskvalifikace

Pokud v ringu podvádíte nebo použijete nelegální doping, budete také diskvalifikováni a potrestáni. V dražbě jsou tomu velice podobné pletichy...

Dnes je více jak 90% všech dražeb a aukcí elektronických, nicméně stále se můžete na fyzické dražbě setkat s nezákonným jednáním. Zda mu podlehnete nebo jej sami použijete nechám na vás. Je ale mou povinností vás na tuto metodu upozornit.

Na fyzické dražby i dnes chodí “veksláci”, kteří se tváří jako vážní zájemci o nemovitost. Takový člověk složí dražební jistotu a ještě před začátkem dražby za vámi přijde a nabídne vám, že pokud mu dáte 20-30-50 tisíc, je ochoten se dražby nezúčastnit, i když má “eminentní” zájem… Takto si dříve lidé vydělávali ve velkém, ale elektronické dražby tomuto nelegálnímu byznysu hodně přivřely kohoutky…

Pro takové podnikatele pár řádků z trestního zákoníku…

Pletichy na dražbě

Trestní zákoník - Pletichy na dražbě

Sdílejte článek na sociálních sítích
 
 
  

Bez komentářů.

Napište komentář

Menu
ADOL
Přihlášení