Jak vyhrát téměř každou dražbu

Stejně jako mnoho z vás si ještě užívám zbytek prázdnin na dovolené s rodinou. Začal jsem připravovat dva nové praktické články o tom jak se chovat na fyzické a jak na elektronické dražbě. Nicméně jsem se rozhodl, že vám nejdříve prozradím, jak vyhrát téměř každou dražbu.

Jestli čekáte zázračný a zaručený návod, asi vás zklamu. Tento téměř reklamní nadpis pro svůj článek jsem vybral proto, abyste zpozorněli. Podělím se s vámi totiž o vlastní zkušenost, která je zaplacena stovkami a možná i miliony korun. Bohužel těch mých ...

Tedy rada zní...

"Dražbu můžete vyhrát buď tak, že za rozumnou a předem stanovenou cenu nemovitost získáte, anebo tak, že když je cena už příliš vysoká, dokážete z dražby odstoupit.“ Oboje se počítá jako výhra. Nevěříte?

Dražby a investování je totiž jedna velká hra. Hra s emocemi, egem, testosteronem... možná jako ruleta! Speciálně fyzická dražba. Je málo času, sledujete lidi kolem sebe, koukáte se, jak se kdo obléká, s kým přišel, jak se na židli ošívá atd. Dražitel nejprve vyhlásí minimální příhoz 50.000,- Kč a cena se brzy vyšplhá k vámi určené hranici... „Přece to teď nevzdám!“, říkáte si. Někdo vás přehodí... Sakra.. Dražebník sníží příhoz na 10.000,- Kč a vy si říkáte: „Přece to neprohraji kvůli 10 tisícům.“ Šup a cena je o 200 tis. vyšší než jste chtěli....

Já sám jsem se takových dražeb zúčastnil. Musím také přiznat, že i když jsem přesáhl tu předem stanovenou cenu, často jsem vydělal dobré peníze. Ale nervy samozřejmě při tom tečou...

Bohužel si také vzpomínám na vlastní “prohru”, kdy jsem podlehl této hře a koupil špatně. Jednou jsem šel na dražbu chaty, která byla nedaleko od Příbrami. S majitelkou jsme byli domluveni, že si do půl roku chatičku odkoupí, že na ni dostane peníze z úvěru přítele. Nebylo moc času. Nemovitost jsem viděl pozdě večer, velice krátce... Možná jsem to kdysi někde v morku kostí cítil, ale nechal jsem se zlákat „snadným obchodem“. Koupil jsem draze, majitelka zmizela, ale chatička bohužel zůstala... Za 1,5 roku jsem se jí se ztrátou zbavil. Asi se nade mnou smiloval soused, který si ji koupil... Čistá ztráta asi 100.000,- Kč.

Proč vám popisuji tento příběh? Samozřejmě mám i ty se šťastným koncem, ale tímto jsem chtěl upozornit na nejčastější chybu začátečníků na dražbách. Kupují za vysoké ceny nekvalitní nemovitosti a pak jsou zklamáni a prodělají peníze.

Když nekoupíte, nic se neděje! Život jde dál.

Investování nebývá u profesionálů o emocích, ale o často nudné, opakující se rutinní práci – hledat, získat informace, analyzovat, kalkulovat, jít na dražbu, koupit a prodat. Nevyhrají-li, nevzdávají se. Celý proces opakují tak dlouho až se na ně štěstí usměje. Při každém pokusu se totiž vždy něco naučí. Z toho jak se chovají ostatní, jak dražba probíhala, za kolik se nemovitost prodala atd.

Rada na závěr: Nevzdávejte to!

Mnoho mých známých a kamarádů se mě často ptá na nemovitosti, které se nabízejí od realitních kanceláří nebo v soukromé inzerci. „Hele, mám našetřené nějaké peníze a chci je dobře investovat. Mám koupit tohle nebo tamto? Co si o tom myslíš?“ Já jim vždycky říkám: „Koupit na realitním trhu nemovitost za tržní cenu, to umí každý pitomec. Zkus dražby, zadlužené nemovitosti, nemovitosti z insolvencí. Tam jsou zajímavé příležitosti.“

Ale většinou neposlechnou, protože je to „příliš složité“ a musí do toho „investovat svůj čas“.

Vy tu chybu neudělejte. Dívejte se kolem sebe a uvidíte, že vaše příležitost přijde!

 

Sdílejte článek na sociálních sítích
 
 
  

Bez komentářů.

Napište komentář

Menu
ADOL
Přihlášení