Jak vyjmout pozemek ze zemědělského půdního fondu

Pokud jste se rozhodli stavět nebo chcete teprve pozemek pro stavbu domu koupit, měli byste si nejprve ověřit, zda s touto stavbou nebudou další náklady. Pokud je totiž pozemek obecně využívaný jako zemědělská půda, musí se nejprve tzv. vyjmout ze Zemědělského půdního fondu (ZPF). Zemědělský půdní fond je podle Zákona 334/1992 Sb. “... základním přírodním bohatstvím naší země, nenahraditelným výrobním prostředkem umožňujícím zemědělskou výrobu a je jednou z hlavních složek životního prostředí.”

Jaké pozemky spadají do ZPF

Výše uvedený zákon říká, že pro stavbu je nutné ze ZPF vyjmout pozemky, které jsou v Katastru nemovitostí vedeny jako orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalé travní porosty. Stejně tak musí být vyjmuta půda, která byla a má být nadále zemědělsky obhospodařována, ale dočasně obdělávána není.

Pro zajímavost do ZPF patří také rybníky s chovem ryb nebo vodní drůbeže a nezemědělská půda potřebná k zajišťování zemědělské výroby, jako polní cesty, pozemky se zařízením důležitým pro polní závlahy, závlahové vodní nádrže, odvodňovací příkopy, hráze sloužící k ochraně před zamokřením nebo zátopou, technická protierozní opatření apod.

Jsou samozřejmě i případy, které spadají pod výjimky a ty lze najít v §9 odst. 2 daného zákona.

Odnětí půdy ze ZPF

Na blogu se věnuji nejčastěji řešeným případům našich klientů, takže jsem připravil návod spíše pro stavbu rodinných domů a podobných staveb. Pamatujte, že u liniových staveb nebo dolů, budou pravidla přísnější, dokumentů více, bude se řešit otázka rekultivace apod.

K dnešnímu tématu mě přivedl můj kamarád, který řeší vyjmutí pozemku ze ZPF pro svůj plánovaný bungalov a byl překvapen, že při 600 m2 se cena za vyjmutí pohybuje okolo 100 tis. Kč.

Žadatel

O vyjmutí ze ZPF žádá:

    • majitel pozemku (v případě více majitelů nutný souhlas všech)
    • pověřená osoba dle plné moci (projektant, stavebník, rodinný příslušník apod.)
  • žádá-li o vyjmutí nevlastník (např. syn stavějící na pozemku rodičů), musí mít taktéž souhlas vlastníků

Pověřený úřad

Žádosti obecně vyřizují úřady s rozšířenou působností, kde byste se vždy měli ptát na Odbor životního prostředí. Pokud daný úřad zjistí, že není příslušný v dané věci rozhodnout, postoupí žádost na krajský úřad nebo na Ministerstvo životního prostředí. Je-li pozemek součástí národního parku, žádost se podává na příslušnou “Správu národního parku”.

Potřebné formuláře najdete na stránkách příslušného pověřeného úřadu, kde byste je měli snadno najít. Případně si o ně zažádejte telefonicky.

Postup vyřízení žádosti

Běžně je dnes vyřízení žádosti o vyjmutí pozemku ze ZPF součástí územního nebo stavebního řízení. Podklady, které jsou totiž k vyřízení žádosti potřeba, můžete ideálně získat od projektanta v rámci žádosti o stavební povolení. Pokud si necháváte stavební povolení  připravit externě, můžete si celou záležitost nechat zajistit taktéž.

Podklady k žádosti

V žádosti o vyjmutí pozemků ze Zemědělského půdního fondu je nejprve nutné uvést dle §9 odst. 6 zákona:

    • účel zamýšleného odnětí
    • vyhodnocení předpokládaných důsledků na zemědělský půdní fond
  • zdůvodnění, proč je navrhované řešení z hlediska ochrany zemědělského půdního fondu, životního prostředí a ostatních zákonem chráněných veřejných zájmů nejvýhodnější.

K žádosti u běžných staveb se následně přikládají:

  • údaje katastru nemovitostí o pozemcích, jichž se navrhované odnětí zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu týká,
    • vyznačení vlastnických, popřípadě uživatelských vztahů k dotčeným pozemkům,
    • výměry parcel nebo jejich částí,
    • zákres navrhovaného odnětí v kopii katastrální mapy, popřípadě doplněné orientačním zákresem parcel z dřívější pozemkové evidence,
  • vyjádření vlastníka zemědělské půdy,
    • výpočet odvodů za odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu včetně postupu výpočtu podle přílohy k tomuto zákonu a včetně vstupních údajů použitých pro výpočet,
    • předběžnou bilanci skrývky kulturních vrstev půdy a návrh způsobu jejich hospodárného využití (u rodinných domů se běžně uvádějí terénní úpravy stávajících pozemků),
    • výsledky pedologického průzkumu,
    • údaje o odvodnění a závlahách,
    • údaje o protierozních opatřeních,
  • zákres hranic bonitovaných půdně ekologických jednotek s vyznačením tříd ochrany.

Výpočet ceny za odnětí

Cenu za vynětí 1 m2 pozemku ze ZPF pro stavbu rodinného domů zjistíte vynásobením bonity půdy a koeficientu třídy ochrany půdy. Výsledek pak vynásobíte přesnou velikostí pozemku, který chcete vyjmout. Tyto informace najdete v Katastru nemovitostí dle přiložených obrázků.

Koeficienty (násobky) pro příslušnou třídu ochrany jsou následující:

I. třída = 9x

II. třída = 6x

III. třída = 4x

IV. třída = 3x

V. třída = 3x

Příklad

Vstupní informace:

Velikost pozemku = 100 m2

BPEJ = 2.01.00

Vyhlášková cena za m2 dle BPEJ = 17,22 Kč

Třída ochrany = I.

Koeficient třídy ochrany = 9

Vyjmutí ze ZPF dle BPEJ LV

Třída ochrany půdy

Finální výpočet ceny za vyjmutí

CENA = 100 m2 x 17,22 Kč / m2 x 9 (koeficient) = 15.498,- Kč

Lhůty, poplatky, praxe

Žádost o vyjmutí pozemků nespadá pod správní řád a nejsou tak stanoveny maximální lhůty. Žádosti se nicméně řeší do 30 - 60 dní a samotná žádost není nijak zpoplatněna.

V praxi můžete narazit na různé úředníky, ale ze zkušenosti lidí v mém okolí vím, že někdy stačí podat žádost se základními přílohami a výpočet již často udělá (nebo s ním pomůže) daný pracovník úřadu.

Jen si dejte pozor na to, co přesně chcete ze ZPF vyjmout. Ceny jsou poměrně vysoké a tak byste měli žádat o co nejmenší nutné plochy. S tím vám již ale může pomoci projektant.

Sdílejte článek na sociálních sítích
 
 
  

8 Reakce

  1. Dobrý den, zdědila jsem ornou půdu.V budoucnu bych chtěla z ní udělat stavební pozemek. Dokážete mi poradit? Děkuju Králová Tereza
    • Pavel Tomek
      Dobrý den, záleží na mnoha okolnostech. Určitě se musí začít na stavebním úřadě a prověřit územní plán, je-li to vůbec reálné. Pokud zjistíte, že ano, můžeme Vám zkusit pomoci. Pavel T.
    • Dobrý den, děkuji za přehledné shrnutí. Mám dotaz ohledně zápisu do KN - v případě, že je pozemek vyjmut ze ZPF za účelem stavby rodinného domu, zaznamenává se ono vyjmutí do KN? Uvidím po vyjmutí v KN něco jiného (předpokládám např. stavební parcela) než "ZPF-orná půda" ihned nebo až po dokončení stavby? Mockrát děkuji a přeji hezký den!
  2. Dobrý den, mám ornou půdu a chci na ní udělat jízdárnu pro koně (navést písek a udělat jednoduché dřevěné hrazení) . Provozuji činnost chov koní, která spadá do zemědělské činnosti.Potřebuji to vyjmout z půdního fondu. V územním plánu je to ale vedené jako zemědělská plocha. Když půjdu na příslušný úřad abych to vyjmula ze ZPF, musím si také zažádat o změnu územního plánu na obci(aby to nebyla Zemědělská plocha) nebo si mohu už teď zažádat o vyjmutí ze ZPF bez změny územního plánu? Děkuji za odpověď. Davidová Karolína
  3. JSm
    Zdravím! Moje otázka: Máte zkušenosti s tím, že byl zamítnut návrh na vyjmutí pozemku z půdního fondu? V našem případě nám nejprve přišlo vyrozumění, že s tím není problém. Bylo to schváleno i na obci, ale následně nám přišel e-mail s tím, že stavebních ploch v obci je dost, a že již probíhá změna územního plánu, takže nám pozemek z fondu nevyjmou. Má někdo podobnou zkušenost nebo nápady, jak postupovat dál? Díky za případné rady!
    • Pavel Tomek
      Dobrý den, tuto přímou zkušenost nemám. Zkoušel jste oslovit nějakého místního architekta, který by měl lepší vazby na obec? PT
  4. Dobrý den, rád bych koupil zahradu v zahrádkářské oblasti cca 500m2. V této oblasti jsou také domy. myslíte si, že je reálně aby ZPF byl přeřazen jako stavební pozemek respektive, zda by byla možnost aspoň zřícení chaty k celoročnímu užití? Děkuji Richard
    • Pavel Tomek
      Dobrý den, bohužel toto nejsem schopen říci. Půjde asi i o konkrétní lokalitu, územní plán apod. Pozor, to že tam stojí domy nemusí znamenat, že se Vám tam dům podaří postavit. Už jsem to zažil u jednoho makléře, který takto pozemek prodával, jenže ty domy tam stály desítky let a nové povolení nezískaly. Obrátil bych se jak na stavební úřad a hlavně na odbor životního prostředí na příslušné obci s rozšířenou působností. PT

Napište komentář

Menu
ADOL
Přihlášení