Digitalizace – jak mě stál papír z katastru 150 000 Kč

Již řadu let probíhá tzv. digitalizace katastrálních map. Jde o proces, kdy se přenáší data ze starých pozemkových map do digitální podoby. Při tomto procesu se v katastru odhalují různé nesoulady ve vlastnictví,  různá pochybení, narovnává se zkrátka vlastnictví jak má být. Dnes bych vám chtěl vyprávět příběh, jak jsem před několika lety obdržel z Katastru nemovitostí dopis, který mě stál 150 tis. Kč.

Pokud vlastníte nemovitosti nebo se zabýváte jejich nákupem a prodejem, možná jste se s digitalizací setkali sami. Podobných dopisů mi historicky přišlo několik a vždy proběhlo vše bez mého zásahu do 2-3 měsíců samo. Bohužel jednoho dne mi přišel dopis, který naznačoval, že tentokrát tomu bude jinak.

Popis situace

V jedné nejmenované obci ve Středočeském kraji, jsem před lety vykoupil zadluženou nemovitost. Jednalo se o rodinný dům s poměrně velkou zahradou. Když se majitelé odstěhovali, nemovitost jsme cca 2 měsíce připravovali k prodeji (úklid, malování, odvoz odpadků, drobné opravy) a další 2 měsíce hledali kupce. Jeden ze zájemců mi 5 dní po prohlídce volal, že má o dům zájem. Připravili jsme Smlouvu o smlouvě budoucí kupní, ale den před jejím podpisem mi zájemce volal znovu. Že viděl na katastru plombu a že zatím nic podepisovat nebude. Viděl jsem v nahlížení do Katastru „obnova operátu“ a ujistil ho, že za 2 měsíce bude vše vyřešené.

Dopis z Katastru nemovitostí

Následně mi jednoho dubnového odpoledne přišel osudný dopis z Katastru. V něm se psalo, že v roce 1987 došlo k chybě při zákresu do katastrálních map a ke špatnému odečtu velikosti pozemků. Zkrátím to. Výsledek byl takový, že část zahrady a také úzký proužek pozemku přímo před vchodem do domu, je jiného vlastníka. Oddychl jsem si v momentě, když jsem zjistil, že pravým vlastníkem je obec.

Návštěva obce, první zastupitelstvo

Když jsem si na Katastru nemovitostí ověřil, že nejde o žert, vypravil jsem se na obecní úřad. Pan starosta mě ujistil, že situaci vyřešíme a že při narovnávání těchto pozemkových úprav se prodávají/nakupují pozemky za cenu kolem 250,- Kč/m2. Byl jsem pozván na další jednání zastupitelstva, kde jsem podal oficiální žádost o odkup pozemků spolu se situačním nákresem. Po 10 minutách odsouhlasilo 6 ze 7 zúčastněných zastupitelů, že s prodejem souhlasí.

Geometrický plán, návrh smlouvy

Začalo další martyrium při zajišťování geometrického plánu, který bylo nutné dodat obci. Spolu s potvrzením správnosti údajů na Katastru nemovitostí, se celá akce zpozdila o dalších 6 týdnů. Původní kupec byl již dávno pryč. Připravili jsme návrh smlouvy a „objednali“ se na další jednání zastupitelstva, pro schválení finální ceny a také návrhu kupní smlouvy.

Situace se mění

Další zasedání zastupitelstva se konalo na konci srpna, kdy jsem byl na dovolené v zahraničí. Poslal jsem za sebe svého právníka, protože bylo nutné celou věc už „jen formálně dotáhnout“. Večer mi právník volá, že asi nebudu nadšený.

V průběhu zasedání totiž vystoupil sám starosta, že nechce být do budoucna popotahován za odprodej majetku spekulantům pod cenou. Přesvědčil během krátké doby ostatní zastupitele tak, že 8 z 9 členů zastupitelstva souhlasilo s jeho návrhem odprodat pozemky za 700,- Kč/m2. Protože se jednalo celkem o 180 m2 a při této ceně byla kupní cena na 126.000,- Kč.

Nevím co bylo pravým důvodem. Zlí jazykové tvrdí, že jsem asi nebyl dostatečně „vstřícný“ vůči té „správné“ osobě. Osobně jsem úplatek nikdy nedával a nechtěl jsem tak učinit ani v tomto případě.  Přece jsem si „zpět“ kupoval pozemek pod domem, který jsem v dobré víře koupil od majitelů, kteří tam bydleli 25 let. Proč by se na mně chtěl někdo hojit?

Proč jsem nevolil soudní cestu

Pamatuji se na rozhovor s právníkem, kdy jsem se ho ptal na možnosti soudní pře. Přece jsem „nabyl v dobré víře“... byl to chyba „státního úředníka“. Pamatuji si, jak mi odpověděl. Spor s velkou pravděpodobností vyhrajeme... Ale za 3-5 let. To byl ten hlavní důvod, proč jsme zaplatili požadovanou cenu, náklady na geodeta, právníka a znovu přistoupili k prodeji. Mimochodem návrh na vklad kupní smlouvy (na pozemky od obce) jsme mohli díky průtahům s obcí podat až v září.

Prodej nemovitosti

Řeknu vám, prodávat neobydlenou nemovitost na podzim nebo v zimě, není zrovna nejlepší. Navíc, když kupec díky špatné příjmové situaci vyřizuje úvěr 3 měsíce. Nakonec se kupní smlouva o prodeji podávala na katastr v březnu. Peníze dorazily v dubnu.

Závěr

Pokud jste sledovali časovou osu celého případu můžete vidět, že ten jeden „hloupý“ dopis z Katastru nemovitostí mě stál 12 měsíců života, spoustu starostí a mimochodem v celkových nákladech 150 tis. Kč. Jediným zadostiučiněním bylo to, že ve finále byl celý případ stále ziskový.

Bohužel vím, že nejsem určitě jediný, komu se taková situace stala. Budu rád, pokud mi někdo „z příznivců“ napíše co se přihodilo jemu, jak postupoval i jak celá situace dopadla.

No a těm druhým jsem alespoň udělal radost se svým neštěstím. V každém případě zdravím oba tábory.

Sdílejte článek na sociálních sítích
 
 
  

Bez komentářů.

Napište komentář

Menu
ADOL
Přihlášení