Online kurz: 10. díl – Datová schránka a elektronický podpis v praxi

Právě v těchto dnech, kdy jsme díky koronaviru a celostátní karanténě odkázáni na to sedět doma nebo v kanceláři s omezenou možností pohybu. Třeba by se vám mohla hodit informace o tom, jak v praxi využít datové schránky a elektronický podpis. V dnešním dílu se dozvíte, kde a jak si můžete "datovku" nebo elektronický podpis pořídit a hlavně jak je v praxi využít. Vzhledem k zaměření našeho seriálu se bavíme zejména o využití v realitní a investiční praxi.Banner - odběr videí

Můžete poslouchat i jako podcast

Předchozí díl: 9. díl – Předkupní právo v roce 2020

Následující díl: 11. díl – Jak dostat neplatiče z bytu

Sdílejte článek na sociálních sítích
 
 
  

5 Reakce

  1. Velmi dobré, srozumitelné a použitelné. Chválím a děkuji. Lomáz
  2. Dobrý den, děkuji pánům za popularizaci elektronického podpisu. Téma je to složité a je plné nepřesných informací všude. Dovolím se pokusit vysvětlit alespoň 3 prvky onoho "elektronického podpisu": privátní klíč - https://www.elektronicky-podpis.info/krypto/pokrocile-sifrovani.dot#privkey - je podpisový klíč, který si uživatel nejprve generuje sám na svém PC spolu s veřejným klíčem - https://www.elektronicky-podpis.info/krypto/pokrocile-sifrovani.dot#pubkey - ten slouží k ověřování platnosti uživatelových podpisů. Certifikátem - https://www.elektronicky-podpis.info/pojmy/certifikat.dot - pak certifikační autorita garantuje, že oba klíče patří konkrétní osobě. Nakonec elektronický podpis v pravém slova smyslu - https://www.elektronicky-podpis.info/pojmy/digitalni-podpis.dot - je pouze to, co podepisující strana opakovaně vytváří použitím privátního klíče (ve svém Adobe Acrobatu) a co přijímající strana ověřuje (v jejím Adobe Acrobatu) pomocí veřejného klíče opatřeného certifikátem (nepozorovaně přiloženým do každého podepsaného PDF). A ještě jedna praktická poznámka: klíče vč. certifikátu je možné vyexportovat z jednoho PC a naimportovat do druhého PC. Nejde to pouze tehdy, pokud používáte USB token nebo čipovou kartu. Pěkný den... David
    • * Certifikační autorita můj privátní klíč nezná, dokonce ani NESMÍ ZNÁT. Soulad páru klíčů zajišťuje sama technologie nesymetrické šifry RSA. * V certifikátu je z mých klíčů pouze ten veřejný. * Při podepisování se aplikuje můj privátní klíč na redukovaný obsah dokumentu, tj. podpis je vždy unikátní + MÁ OMEZENOU PLATNOST. Ta je dána platností certifikátu autora podpisu. * Přijímající strana neověřuje podpis, ale soulad obsahu dokumentu a přiloženého podpisu. To je podstatný rozdíl, protože příjemce správný podpis nezná. * Adobe Acrobat není zrovna spolehlivá aplikace na elektronické podpisy. * Nechápu, proč by neměl jít exportovat certifikát z USB tokenu, např. na mém tokenu od ČSOB to v pohodě jde – je to jen čtení souboru. Druhá věc je privátní klíč, ten ale nemusí jít exportovat ani z běžného úložiště.
      • Marku, co jste napsal, je správně a nic z toho, vůči čemu se vymezujete, jsem netvrdil :-) Certifikační autorita tím, že autorizuje veřejný klíč, tak autorizuje i privátní klíč, ačkoliv ho sama nikdy neviděla. Ale v posledku jde přeci právě o autorizaci privátního klíče, protože privátním klíčem se podepisuje. Vysvětlujte někomu, že CA autorizuje pouze veřejný klíč, který je volně dostupný na webu CA. Bude Vám rozumět? K čemu to je? Možná bych se ještě hádal, že "příjemce neověřuje podpis" - příjemce přeci ověřuje přiložený podpis - za a) může zjistit, že to je podpis někoho úplně jiného, za b) může zjistit, že to je sice podpis odesilatele, ale k nějakému jinému textu, a nebo za c) že to je správný podpis držitele k právě danému obsahu. (plus mnoho další odboček, o kterých můžete napsat stránku, např. co se týče časové platnosti certifikátu, zdroje času, zneplatnění).
  3. Vážení, není pravda, že nelze elektronický podpis přenést na jiný počítač. Podpis pouze musíte prvotně naistalovat na počítač, na kterém jste vygenerovali žádost o elektronický podpis. Po obdržení podpisu si ho uložíte na jakékoliv úložiště (např. do cloudu) a zaškrtnete volbu "exportovatelný" (nejlépe ho ještě chránit heslem). Potom si podpis můžete nainstalovat na kolik počítačů chcete.

Napište komentář

Menu
ADOL
Přihlášení