Udělali jsme za 30 dní to, co stát nezvládl za 30 let

Vždy jsem obdivoval příběhy lidí nebo firem, kdy jednotlivec nebo malý tým lidí, dokázali vytvořit něco, co se státu nepodařilo za desítky let. Navíc jde často o projekty nebo služby, u kterých byste očekávali, že je v zájmu státu tyto služby zajistit. Nikdy bych netušil, že se i nám v ADOLu podaří takový projekt postavit. Z pohledu financí jde o neziskový projekt, ale někdy zkrátka chcete udělat něco, co pomůže lidem a společnosti jako takové. Mluvím zde o projektu, kde jsme využili náš Monitoring úředních desek měst a obcí (www.edesky.cz) a postavili na něm unikátní portál s nabídkami práce obcí, měst, krajů, státních a polostátních organizací www.pracujteprostat.cz .

Před dvěma lety jsme stáli před rozhodnutím, zda monitoring úředních desek v ADOLu dále rozvíjet nebo jej definitivně odepsat. Tehdy jsme monitorovali stovky úředních desek měst a obcí, na službu jsme neměli moc času a nedařilo se ji monetizovat. Přesto jsme věřili, že projekt má smysl. Nakonec padlo rozhodnutí koupit projekt Edesky, který byl technologicky mnohem vyspělejší a monitoroval cca 1.000 obcí, měst a několik ministerstev a krajů. Za poslední 2 roky jsme monitoring rozšířili na zhruba 6 tis. obcí a měst

Některými úředníky byla tato služba zpočátku chápána jako bič na jejich práci. Ale světe div se! Mnoho zastupitelů měst a obcí již pochopilo, že se jedná o službu určenou primárně občanům. Obdrželi jsme i mnoho pochvalných e-mailů od uživatelů portálu. Proč? Dosud totiž neexistuje centrální systém, kde by obce a města měla povinnost zveřejňovat vydávané dokumenty. Úřady musí zveřejnit dokumenty na svých elektronických úředních deskách, ale těchto desek jsou tisíce.

Proč jsme postavili pracujteprostat.cz

Při sledování úředních desek z celé ČR zjistíte, kolik důležitých informací pro běžný život občanů, ale také pro fungování a rozvoj firem, se na úředních deskách zveřejní. Bohužel neexistuje moc efektivních způsobů, jak tyto zprávy sledovat. Některá města a obce sice nabízí zasílání novinek např. na email, ale chcete-li efektivně sledovat jen vybrané zprávy z širšího regionu, jste bez šance. 

Když se v poslední době díky koronaviru zastavil život v celé zemi, přemýšleli jsme, jak můžeme přiložit ruku k dílu. Roušky šít neumíme, 3D tiskárny na tvorbu štítů nemáme a s vařením pro lidi bychom, vzhledem k mému kuchařskému umění, také neuspěli. Když jsme ovšem zaznamenali nárůst počtu nezaměstnaných a poměrně šílený výhled “nezaměstnanosti” na celém světě, přemýšleli jsme, jak bychom lidem jednoduše a přehledně umožnili sledovat nabídky zaměstnání vyhlášené městy a obcemi. Pak jsme za 30 dní, s podporou našich IT kolegů z www.id-sign.com, postavili tento nový inzertní portál.

Úřady a obce se obecně potýkají s nedostatkem zájemců o práci. Ukazuje se, že je to často způsobeno tím, že obce a města neumí (nebo nemohou) volné pracovní pozice dostatečně propagovat. Pracovní portály jsou ve vlastnictví několika málo společností a pokud zde chcete inzerovat, musíte za zveřejnění pracovní nabídky zaplatit i více jak 10.000,- Kč. Tento způsob inzerce si obce mnohdy nemohou dovolit, a to i z důvodu, aby nebyly napadeny za nehospodárné plýtvání veřejnými prostředky.

Jaký je náš cíl

Cílem portálu www.pracujteprostat.cz je přinášet na denní bázi nabídky práce od obcí, měst a státních organizací, aniž by tyto úřady musely za inzerci platit. Dokonce jsme šli tak daleko, že zajišťujeme zadávání pracovních nabídek za úředníky. Pokud tedy zachytíme na úřední desce pracovní nabídku, naši lidé ověří, zda je nabídka validní a poté ji zveřejní na portálu. Za nás je to jeden ze způsobů, jak nabídnout práci lidem, kteří o ní přišli například kvůli dopadům současné koronavirové krize.

Hlavní výhodou je, že pracovní nabídky jsou vkládány do mapy podle toho, který úřad nebo státní firma inzerát zveřejnily. Najdete zde originální dokument s výzvou a kontakty na odpovědné osoby. Výhodou je také možnost řazení výsledků dle termínu podání přihlášky, které jsou téměř vždy u inzerátů zveřejněny a zájemci o práci se jimi musí řídit.

Výzva pro obce a města

V dalším kroku bychom rádi oslovili města a obce s nabídkou spolupráce. Ne vždy se podaří zachytit všechny inzeráty z celé České republiky. Některé úřady mají i v dnešní době tak nepřehledné stránky, že jejich pracovní nabídky nelze prakticky dohledat. Z toho důvodu vyzýváme úředníky a zastupitele k tomu, aby nám své nabídky práce zasílali přímo do ADOLu (info@pracujteprostat.cz). Rádi je zdarma zveřejníme. 

Díky naší aplikaci mohou navíc úřady svým občanům ukázat pracovní nabídky nejen ze své obce, ale i v okolí 5, 10 nebo i 30 km. Stačí, když přidají odkaz na náš portál ze svých stránek.

Pojďme věci měnit společně

Nejsme zastánci přebujelého státního aparátu, nicméně pro kvalitní a efektivní státní správu je nutné do této sféry dostat více kvalifikovaných odborníků. Napadá vás, jak můžete přiložit ruku k dílu, jak můžete naši práci podpořit nebo máte nápad na zlepšení? Budeme rádi, pokud nám napíšete na info@pracujteprostat.cz

Sdílejte článek na sociálních sítích
 
 
  

Bez komentářů.

Napište komentář

Menu
ADOL
Přihlášení